Kaali lugu
Kaali meteoriidikraater
Kas teadsid, et esimesed teaduslikult tõestatud meteoriidikraatrid Euroopas asuvad Eestis? Siin on meteoriidikraatreid pindalaühiku kohta u 400 korda rohkem kui Maal keskmiselt. Saaremaal on Eesti suurim loodusharuldus, Kaali kraater, mille meteoriitne päritolu tõestati esimesena Euroopas ja teisena maailmas, USA-s asuvate Arizona kraatrite järel. Ja et tegelikult on Kaalis lausa 9 meteoriidikraatrit?
KAALI pere
KAALI peremees Alver Sagur toimetab siin alates trahteri avamise ajast aastal 1999. Ammusel mõisa ajal oli trahteri hoone Kaali mõisniku viljakuivati, nõukogude ajal asus siin aga meierei. Kõrvalhoone oli vilja-ait. Ajaloolistest hoonetest on ainsana säilinud praeguse trahteri (endise viljakuivati ja nõukogude ajal meierei) teepoolne otsesein. Ka viljaaidast on osa originaalseina säilinud. 2018 aastal ehitati kahe ajaloolise hoone vahele ühine peoruum, mis on tuntud kui KAALI sammassaal ning kus nüüd peetakse ametlikke vastuvõtte, peetakse pulmi ja muid tähtpäevi.
Kaali muuseumihoone avati 2005 ning on ehitatud traditsioonilisi ehitusvõtteid kasutades. Nii sise- kui ka välisseinad on laotud käsitsi tahutud paekivist, laed on puidust ja katused kivist.
2006. aastal võttis peremees käsile ka põhjaliku kraatri puhastamise. Kraatri kaldad said võsast puhtaks ja kraatri põhjast veeti välja aastakümnetega sinna kogunenud prügi. Kraatri nõlvale ehitati vaateplatvorm ja alla läheb nüüd dolomiidist trepp.
Viimastel aastakümnetel on Kaali trahter olnud sage peatuspaik Saaremaad külastavatele tähtsatele riigitegelastele üle kogu maailma – nii kroonimata kui kroonitud peadele. Siit on läbi astunud nii Taani kuninganna, Poola president kui ka Eesti Vabariigi ja naaberriikide presidendid ja peaministrid. Viimastel aastatel on siin toimunud ka mitmed Balti riikide ja Põhjamaade ministrite kohtumised.
Hoolime ja hoiame
Kohaliku elu hoidmine ja keskkonnast hoolimine on Kaali pererahva jaoks oluline. Kaali trahteri kokad kasutavad võimalikult palju kohalikku toorainet – kartul, jahu, liha, köögiviljad-juurikad, maitseroheline, koduõlu ja palju muud. Leib ja pirukad tulevad aga igapäevaselt Kaali trahteri pagari ahjust.
Siin toimub iga-aastaselt ka koostöös kohaliku kogukonnaga advenditule süütamine.
Iga aasta 29. märtsil, Lennart Meri sünnipäeval süüdatakse Kaali kraatri serval lõke, millega tähistatakse meteoriidi teekonda ehk lennukaart Pandivere kõrgustikult Ebavere mäelt üle Märjamaa Saaremaale ja millega samaaegselt oli sündinud eestlaste jumal Tharapita. Saaremaa suurim saladus ongi see, et just Kaali meteoriit tõi Tharapita saarele…
Tänapäeval on Kaali trahter tuntud ja hinnatud koht ka kohalike rahvatantsijate ja pillimeeste seas ning neid on võimalik ka kutsuda ka õhtusöökidele esinema.
Tutvu Kaali jooksvate tegevustega Facebookis: facebook.com/kaalitrahter